A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium aktív Magyarországért felelős államtitkára E-bike beszerzési programot (a továbbiakban: Program) hirdet meg.
1. Előzmények, indokoltság
- A túrázás során a kisebb-nagyobb emelkedők – melyek az Alföld kivételével szinte az ország összes aktív turisztikai térségére jellemzők – akadályt jelenthetnek a kevésbé felkészült kerékpárosok számára. Az e-bike[1] segítségével a kerékpáros túrázás új célcsoportok számára lesz vonzó szabadidős tevékenység.
- Az e-bike-ot nem csak a mindennapokban használják, hasznos túraeszköznek bizonyul hosszabb túrák során is, nagy szintkülönbséggel rendelkező útvonalakon, valamint lehetőséget biztosít szélesebb, kevésbé aktív célcsoportok természetjárásba történő bevonására is. A túrázás során nagyobb csoportok esetében segít az egyének közötti különbséget kiegyenlíteni, valamint az idősebbek számára is lehetővé teszi és megkönnyíti a kerékpározást.
- A turisztikai tevékenységet végző szervezetek e-bike beszerzéseinek támogatása és ezen keresztül a szolgáltatások körének bővítése növeli a turisztikai kínálatot és versenyképesebbé teszi a szolgáltatókat.
- Az e-bike-ok relatív magas beszerzési ára a kevésbé tőkeerős turisztikai szolgáltatók számára komoly akadályt jelent, így akkor sem tudják e-bike bérbeadással bővíteni a kínálatukat, ha egyébként arra jelentős igény mutatkozik az adott térségben. Különösen igaz lehet ez a jelenleg még kevésbé népszerű, de jelentős turisztikai potenciállal rendelkező térségekben.
2. A Program célja
Turizmussal foglalkozó szervezetek, vállalkozások, civil szervezetek e-bike beszerzéseinek támogatása, melynek köszönhetően:
- a lakosság aktív kikapcsolódási lehetőségei bővülnek, a családok, baráti társaságok rövidebb vagy hosszabb túrákat tudnak megtenni;
- a természetjárás szélesebb célközönség számára lesz elérhető;
- bővül az aktív turisztikai kínálat.
3. Támogatási kérelem benyújtására jogosultak köre
Magyarországon bejegyzett, turisztikai tevékenységgel foglalkozó, legalább 1 lezárt üzleti évvel rendelkező szervezetek, az alábbi gazdálkodási formakódok szerint:
- 113 – Korlátolt felelősségű társaság
- 114 – Részvénytársaság
- 116 – Közkereseti társaság
- 117 – Betéti Társaság
- 228 – Egyéni cég
- 231 – Egyéni vállalkozó
- 572 – Nonprofit korlátolt felelősségű társaság
- 573 – Nonprofit részvénytársaság
- 575 – Nonprofit közkereseti társaság
- 576 – Nonprofit betéti társaság
Nonprofit és egyéb nem nyereségérdekelt szervezet
- 519 – Egyesület jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egysége
- 521 – Sportegyesület
- 529 – Egyéb egyesület
- 599 – Egyéb, jogi személyiségű nonprofit szervezet
A támogatási igény benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
4. A támogatás forrása, az igényelhető támogatás mértéke, intenzitása
- A támogatás Magyarország 2025. évi központi költségvetésének terhére, hazai finanszírozásból kerül biztosításra.
- A támogatás vissza nem térítendő, egy összegben, előlegként kerül folyósításra.
- Az igényelhető támogatás minimum 2.100.000 forint, maximum 4.500.000 forint lehet.
- Támogatási intenzitás: Támogató az összköltség (támogatási összeg és saját forrás) legfeljebb 30%-át finanszírozza. A Támogatást igénylőnek saját forrással kell rendelkeznie.
- A támogatás mértéke kerékpáronként a kerékpár vételárának maximum 30%-a, de legfeljebb 300.000 forint/kerékpár.
- Támogató maximum nettó 1.500.000 forint egységárú e-bike beszerzését támogatja.
- A saját forrás számlapénzből és az államháztartás alrendszereiből származó egyéb támogatásból is (pl. támogatott hitelből) állhat.
5. Támogatható és nem támogatható tevékenységek
Támogatható:
- Minimum 7 darab, maximum 15 darab új e-bike beszerzése.
- Kizárólag az EN 15194:2017 (MSZEN 15194:2018) vagy újabb szabványnak megfelelő, kereskedelmi forgalomban megvásárolható, 250 W vagy annál kisebb legnagyobb folyamatos névleges teljesítményű elektromos segédmotorral felszerelt, pedálhajtású, nyomatékszenzoros vezérlésű kerékpárok beszerzése támogatható, melyeknél a motor kikapcsol, ha a kerékpáros nem folytatja tovább a pedálok hajtását, vagy ha elérné a 25 km/h sebességet.
- Kizárólag új e-bike vásárlása támogatható.
Nem támogatható:
- teherszállító e-bike beszerzése;
- pedálszenzoros vagy hajtást nem igénylő („gázkaros” vagy gázkarral utólag felszerelhető) e-bike;
- használt e-bike beszerzése;
- pótalkatrész, pótakkumulátor;
- felszerelés (pl. kerékpáros sisak, kiegészítő lámpa, kosár/csomagtartó, kerékpár szállítási költsége, szervízdíj, egyéb felszerelések költsége);
- nettó 1.500.000 forint egységárat meghaladó vételárú e-bike beszerzése.
- Elszámolható és nem elszámolható költségek köre
Elszámolható költségek:
- Eszközbeszerzés – kizárólag az 5. pontban meghatározott e-bike-ok beszerzési költsége számolható el.
Nem elszámolható költségek:
- A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 28. §-a alapján forgóeszközök beszerzése.
- Anyagköltség, rezsi, üzemeltetési költség, személyi jellegű kiadások.
- A támogatott tevékenység megvalósítása kezdő napjánál korábban, illetve a záró napjánál később teljesült költség. A teljesítés idejének megállapítása szempontjából a bizonylat alapjául szolgáló gazdasági esemény bekövetkezésének időpontja az irányadó.
- A Felhívás marketingkommunikációs tevékenységet, honlapot, sajtómegjelenést pénzügyileg nem támogat.
- Nem számolható el költség nem független ajánlattevő által kiállított bizonylat alapján. Nem független az az ajánlattevő, amelyben a Támogatást igénylő, illetve kedvezményezett vagy tulajdonosa (irányító vagy felügyeleti szerve), annak tagja, a szervezet nevében nyilatkozattételre, képviseletre jogosult személy, ezen személy Ptk. 8:1. § (1) bekezdés 2. pontja szerinti hozzátartozója, tulajdonosi, fenntartói, vagyonkezelői, irányítási, képviseleti, munkáltatói, vagy kinevezési jogokat gyakorol, vagy fordítva, amely olyan szállítótól származik, amelynek tulajdonosa (irányító vagy felügyeleti szerve), annak tagja, a szervezet nevében nyilatkozattételre, képviseletre jogosult személy, ezen személy Ptk. 8:1. § (1) bekezdés 2. pontja szerinti hozzátartozója a kedvezményezett szervezetében vagy a másik ajánlattevő szervezetében tulajdonosi, fenntartói, vagyonkezelői, irányítási, képviseleti, munkáltatói vagy kinevezési jogokat gyakorol. Nem független továbbá az ajánlattevő, ha a Támogatást igénylő, illetve kedvezményezett vagy másik ajánlattevő vonatkozásában partnernek vagy kapcsolt vállalkozásnak minősül.
ÁFA levonási jog:
- Amennyiben a kedvezményezett a beruházás, illetve a beruházás hasznosítása során általános forgalmi adó levonására nem jogosult, akkor a támogatás számításának alapja a projekt ÁFÁ-val növelt, bruttó összköltsége, azaz a projekt költségvetését bruttó módon kell megterveznie.
- Amennyiben a kedvezményezett ÁFA adóalany, vagy még nem ÁFA adóalany, de a beruházás, illetve a beruházás hasznosításával azzá válik és az általános forgalmi adó levonására jogosult, akkor a támogatás alapja a projekt költségének levonható ÁFA nélkül számított nettó összköltsége.
- A Támogatást igénylő alanya az Áfa törvénynek, a támogatási kérelemben megjelölt, támogatásból finanszírozott tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségeire vonatkozóan tételes elkülönítéssel állapítja meg a levonható és a le nem vonható áfa összegét. Az elszámolásnál a tételes elkülönítés alapján megállapított le nem vonható áfa összeg kerülhet figyelembevételre
- A Támogatást igénylő alanya az Áfa törvénynek, a támogatási kérelemben megjelölt, támogatásból finanszírozott tevékenységekkel kapcsolatban felmerült költségeire vonatkozóan arányosítással állapítja meg a levonható és a le nem vonható áfa összegét. Az elszámolásnál az arányosítás számítását mellékelni kell. Az arányosítás alapján megállapított le nem vonható áfa összeg vehető figyelembe.
Piaci ár alátámasztása:
Minden nettó 1.000.000 Ft feletti beszerzés esetében szükséges a piaci árat igazolni. Legalább három darab egymástól és a Kedvezményezettől független, azonos tárgyú, összehasonlítható (azonos kategóriájú, de nem feltétlen azonos márkával rendelkező termékekre vonatkozó), a szerződés tárgyát várhatóan teljesíteni képes ajánlattevőktől megkért érvényes árajánlat csatolása szükséges a szerződés vagy az írásban elküldött és visszaigazolt megrendelő mellékleteként.
Amennyiben több ajánlattevőtől történik a beszerzése ugyanazon terméknek, abban az esetben a nyertes árajánlatadókon kívül további 2 ellenárajánlat igazolása szükséges.
Az árajánlatnak tartalmaznia kell legalább:
- az ajánlattevő megnevezését, aláírását,
- az ajánlat tárgyának megnevezését, műszaki paramétereit, szakmai jellemzőit,
- az ajánlat kiállításának dátumát,
- az egységárat, a nettó árat, az áfát és a bruttó árat.
Elektronikus, e-mailben történő árajánlat esetén is jól behatárolható módon érvényesülnie kell ezeknek a paramétereknek.
A nyílt kereskedelmi forgalomban beszerezhető eszközök és szolgáltatások esetén az írásos ajánlat kiváltható nyilvánosan közzétett árajánlatok bemutatásával (pl. forgalmazó cégek honlapja, ár-összehasonlító oldalak). Ebben az esetben a beszerzés dokumentálása elektronikusan történik (pl. online felületekről dátummal ellátott képernyőkép mentéssel – 3 darab). A piaci ár igazolása a Támogatási kérelem benyújtásához nem szükséges, a Támogatói okirattal rendelkező Kedvezményezett esetében kell igazolni a pénzügyi elszámolás során.
7. A támogatható tevékenységek állami támogatási szempontú besorolása
A jelen Felhívás alapján nyújtott támogatás csekély összegű támogatásnak minősül, amelyet kizárólag az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2023. december 13-i (EU) 2023/2831 bizottsági rendelet (a továbbiakban: általános de minimis rendelet) szabályai alapján lehet nyújtani.
Az egy és ugyanazon vállalkozásnak[2] minősülő vállalkozások részére az általános de minimis rendelet hatálya alá tartozó, Magyarországon odaítélt általános csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma[3] bármely három év során nem haladhatja meg a 300.000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve az általános de minimis rendelet 3. cikkének (8) és (9) bekezdését is, amelyek fúzió, felvásárlás és szétválás esetére tartalmaznak további rendelkezéseket.
A kedvezményezett vállalkozásnak az általános de minimis rendelet 7. cikkének (4) bekezdése figyelembevételével – az ott meghatározott feltételek teljesítésének megállapítására alkalmas módon – nyilatkoznia kell a részére a támogatás odaítélését megelőző három év (háromszor háromszázhatvanöt nap) során nyújtott csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.
A támogatást nyújtó a kedvezményezettnek az általános de minimis rendelet 7. cikk (4) bekezdésével összhangban igazolást állít ki a támogatás összegéről bruttó támogatási egyenértékben kifejezve, és annak csekély összegű jellegéről, közvetlenül utalva az általános de minimis rendeletre.
A támogatás euró és forint közötti átváltásánál az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 35. § (1) bekezdése alapján kell eljárni.
Nem nyújtható általános csekély összegű (de minimis) támogatás az általános de minimis rendelet 1. cikk (1) bekezdése szerint:
- az 1379/2013/EU rendelet 5. cikkének a) és b) pontjában meghatározott halászati és akvakultúra-termékek elsődleges előállításával foglalkozó vállalkozásoknak,
- az 1379/2013/EU rendelet 5. cikkének a) és b) pontjában meghatározott a halászati és akvakultúra-termékek feldolgozása és forgalmazása területén működő vállalkozásoknak, amennyiben a támogatás összegét a piacon vásárolt vagy forgalomba hozott termékek ára vagy mennyisége alapján határozzák meg;
- a mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak,
- a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalkozásoknak, a következő esetekben:
- i. amennyiben a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalmazott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre;
- ii. amennyiben a támogatás feltétele az elsődleges termelőknek történő teljes vagy részleges továbbadás;
- a harmadik országokba vagy tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységekhez, nevezetesen az exportált mennyiségekhez, az értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz;
- az importáruval szemben belföldi áru használatához kötött támogatás esetében.
Amennyiben egy vállalkozás az általános de minimis rendelet 1. cikke (1) bekezdés a-d) pontokban említett halászati és mezőgazdasági ágazatokban, valamint az általános de minimis rendelet hatálya alá tartozó ágazatokban egyaránt végez tevékenységet, az általános de minimis rendelet szabályait kizárólag ez utóbbi ágazatokban nyújtott támogatásokra kell alkalmazni, feltéve, hogy a kedvezményezett a tevékenységek szétválasztása vagy a költségek megkülönböztetése által biztosítja, hogy az általános de minimis rendelet hatálya alól kizárt ágazatokban végzett tevékenységek nem részesülnek az általános de minimis rendelet szerinti csekély összegű támogatásban.
A támogatás, az (EU) 2023/2832 bizottsági rendelet alapján nyújtott támogatás kivételével, más csekély összegű támogatásokról szóló rendeletek alapján nyújtott csekély összegű támogatással 300.000 eurónak megfelelő forintösszegig halmozható.
Az általános csekély összegű támogatás halmozható azonos elszámolható költségek vonatkozásában vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott állami támogatással, ha a halmozás következtében az odaítélt támogatások nem lépik túl bármely csoportmentességi rendeletben vagy a Bizottság által elfogadott határozatban az egyes esetek meghatározott körülményeire vonatkozóan rögzített maximális intenzitást vagy összeget.
A több részletben fizetendő támogatást az odaítélése időpontjában érvényes értékére kell diszkontálni. A diszkontálás céljára és a bruttó támogatástartalom kiszámításához az odaítélés idején érvényes referenciarátát[4] kell alkalmazni.
A támogatáshoz kapcsolódó iratokat az odaítélést követő 10 évig meg kell őrizni, és a támogatást nyújtó ilyen irányú felhívása esetén a kedvezményezett köteles azokat bemutatni. A csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatásokról az Európai Bizottság kérésére 20 munkanapon belül információt kell szolgáltatni.
8. Támogatási kérelem benyújtása
A Támogatási kérelem benyújtása a Támogató részéről lebonyolítói feladatokat ellátó Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: AÖFK) által működtetett Operatív Támogatáskezelő és Támogatásellenőrző Rendszer (a továbbiakban: OTTER) felületén keresztül történik, az otter.aofk.hu oldalon.
A Támogatási kérelem benyújtása az OTTER felületen történő regisztráció és annak AÖFK általi jóváhagyását követően, a benyújtási határidőig a támogatási kérelem teljes körű kitöltésével és a kötelezően előírt dokumentumok csatolásával lehetséges.
A már elfogadott regisztrációval rendelkező szervezetek esetén nem szükséges új regisztrációs folyamat megindítása.
A beadási határidő napján és az azt megelőző két napon az OTTER felületen új regisztráció kezdeményezése nem lehetséges. A határidő után benyújtott támogatási kérelmek elfogadása nem lehetséges.
A Felhívásban előírt formai és tartalmi követelményeknek nem megfelelő Támogatási kérelem elutasítható, vagy ha a hibák, hiányosságok olyan jellegűek, hogy azok a hiánypótlás során pótolhatók, a Támogatást igénylő hiánypótlásra kerül felszólításra.
9. A Támogatási kérelemben ismertetni szükséges főbb műszaki-szakmai szempontok
- A Támogatást igénylő turisztikai tevékenysége:
- A szervezet turisztikai főtevékenysége (pl. mióta végzi, hány fő vesz részt a szolgáltatásban, állandó vagy idény jellegű a szolgáltatás)
- Kerékpár, e-bike bérbeadással, túraszervezéssel kapcsolatos tapasztalatok
- Tevékenységgel érintett térség lehatárolása
- Műszaki-szakmai tartalom:
- A beszerezni kívánt eszközök mennyisége, műszaki tartalma, specifikációja
- A meglévő kerékpár és/vagy e-bike állomány bemutatása
- Meghirdetett túrák vagy új túraútvonalak tervezése a szolgáltatás keretében
- Üzemeltetés, fenntarthatóság:
- A Támogatást igénylő kapacitásainak bemutatása az eszközök üzemeltetésére, karbantartására vonatkozóan (pl. üzemeltető megnevezése, üzemeltetéssel járó feladatok ismertetése, üzemeltetéssel járó költségek vállalása)
- Hasznosítási tervek (bérbeadás, túraszervezés, együttműködő partnerek bevonása stb.)
- Foglalási lehetőségek, foglalási rendszer bemutatása, ennek hiányában a túraszervezés tervezett működtetésének ismertetése.
10. A Támogatási kérelem részeként benyújtandó dokumentumok
- Támogatást igénylő létesítő okirata (pl. alapító okirat, alapszabály, társasági szerződés).
- Támogatást igénylő nyilvántartásba vételének igazolása (pl. cégbírósági bejegyzés, civil szervezetek nyilvántartása).
- Támogatást igénylő képviseletében aláírásra jogosult személy(ek) közjegyző által hitelesített 90 napnál nem régebbi aláírási címpéldánya, vagy ha a benyújtott dokumentum kiállításának dátuma régebbi, mint a támogatási igény benyújtásától számított 90 nap, a címpéldány mellett 30 napnál nem régebbi nyilatkozat, miszerint az aláírási címpéldányon szereplő adatokban változás nem történt.
- Támogatást igénylő szolgáltatás nyújtásának, kereskedelmi tevékenység végzésének igazolása.
- A költségvetés alátámasztására 1 db indikatív árajánlat a költségvetés megalapozása céljából. A Felhívás 6. Elszámolható és nem elszámolható költségek köre pontban lévő Piaci ár alátámasztása részben foglaltak alapján az írásos ajánlat kiváltható nyilvánosan közzétett árajánlatok bemutatásával (pl. forgalmazó cégek honlapja, ár-összehasonlító oldalak), ilyenkor a beszerzés dokumentálása elektronikusan történik (pl. online felületekről dátummal ellátott képernyőkép mentés.)
11. A Támogatási kérelem elbírálása
- A beérkezett Támogatási kérelmek együttesen kerülnek elbírálásra.
- Abeérkezés dátuma nem befolyásolja a döntést.
- A Támogatási kérelem elbírálása a műszaki-szakmai szempontok ismertetése alapján történik.
12. A támogatás biztosításának feltételei
- A Támogató elvárása, hogy a kötelező nyilvánosság körében a beszerzett e-bike-okat Aktív Magyarország matricával kell ellátni. Az AÖFK által gyártott és a Kedvezményezett részére postázott matricát a felső csőre, amennyiben nincs felső cső, akkor egyéb látható helyre szükséges elhelyezni. A matricázást fotódokumentációval kell igazolni.
- Az eszközbeszerzéssel szembeni támogatói elvárás, hogy a támogatás ténye – amennyiben rendelkezésre áll – feltüntetésre kerül az üzemeltető honlapján, melyet a Támogatást igénylő biztosít. A honlapon az Aktív Magyarország logóját köteles úgy feltüntetni, hogy a logó legyen hiperhivatkozással ellátva, amely az aktivmagyarorszag.hu oldalra vezet. Az arculati követelményeket az OTTER felületen elérhető Arculati kézikönyv határozza meg.
- Az eszközbeszerzéssel szembeni támogatói elvárás, hogy a támogatásból beszerzett e-bike-oknak vagy az azzal lebonyolított túráknak online is elérhetőnek kell lenni. Túratervezésre és túrafoglalásra alkalmas az AÖFK által üzemeltetett, online piactérként működő aktivkalandor.hu honlapon keresztül biztosított szolgáltatás.
- Az e-bike-oknak legalább évi 240 napon a lakosság rendelkezésére kell állni bérlés vagy vezetett túra formájában.
- Fenntartási időszak: a támogatott tevékenység megvalósításáról készített szakmai és pénzügyi elszámolás (a továbbiakban: beszámoló) elfogadásától számított 3 év. A fenntartási időszakban a Kedvezményezett köteles a Támogatói okiratban meghatározott gyakorisággal az OTTER felületen keresztül fenntartási jelentést küldeni, melynek célja különösen az e-bike-ok kihasználtságával, a túraszervezéssel és a vezetett túrákkal kapcsolatos tájékoztatás, adatszolgáltatás.
A támogatási feltételek vállalása és teljesítése nem jelent automatikus támogatási jogosultságot.
13. Pénzügyi elszámolás
Támogatást igénylő a támogatással való elszámolássorán köteles igazolni, hogy a vállalt saját forrást is a projekt megvalósítására fordítja.
A támogatás keretében beszámoló formájában egyszeri elszámolásra van lehetőség.
Az elszámolásra vonatkozó szabályokat a szakmai beszámoló és részletes pénzügyi elszámolás, tartalmi és formai követelményekről szóló Útmutató tartalmazza, amely az OTTER felületen keresztül, a Program fül alatt elérhető.
14. A Program időrendje, határidői
A Támogató fenntartja a jogot, hogy jelen Felhívást indokolt esetben módosítsa, felfüggessze vagy visszavonja, melyről közleményt tesz közzé. A Felhívás visszavonása esetén az eljárást eredménytelennek nyilvánítja.
15. Kapcsolattartás
Pénzügyi, jogi, valamint a Támogatási kérelem benyújtásával kapcsolatos kérdés esetén a tamogatas@aofk.hu elérhetőségen tud tájékozódni.
A felhívás ide kattintva letölthető.
Forrás:aktivmagyarorszag.hu